Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając kolektory słoneczne?

Fotowoltaika budzi duże zainteresowanie wiąże się bowiem z licznymi zaletami. Dzięki przekształcaniu energii słonecznej w elektryczną możemy liczyć na zmniejszenie zużycia tradycyjnych surowców energetycznych, a jednocześnie mamy szansę na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów do atmosfery, a właśnie ich nadmierna produkcja jest bolączką krajów rozwiniętych. Oczywiście, nie wszystkie kolektory słoneczne są jednakowo skuteczne, o czym warto pamiętać podczas ich zakupu.

Podczas wyboru paneli fotowoltaicznych należy koncentrować się na tych, dla których charakterystyczna jest największa wydajność. Może się wydawać, że nie jest to proste zadanie, jeśli nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, okazuje się jednak, że znajomość kilku parametrów może nas ochronić przed wejściem w posiadanie rozwiązania bezwartościowego.

Utrata mocy i problemy z nią związane

Każdy moduł fotowoltaiczny ma ograniczony czas swojej żywotności, należy więc liczyć się z tym, że jego ogniwa będą ulegały powolnej, ale systematycznej degradacji. Spadek mocy paneli jest zjawiskiem, którego doświadczamy w każdym roku ich wykorzystywania, należy jednak liczyć się z tym, że nie zawsze jest taki sam. W zależności od urządzenia może wynosić od 0,6 do 1,1% mocy rocznie, jeśli więc szykujemy się do zakupu, powinniśmy wybrać to urządzenie, w przypadku którego utrata mocy jest najniższa.

Temperaturowy współczynnik mocy

Korzystając z paneli fotowoltaicznych należy liczyć się z tym, że ich moc będzie ulegała zmniejszeniu wraz ze wzrostem temperatury. Jeśli więc producent kusi nas atrakcyjną mocą nominalną, powinniśmy pamiętać, że jest ona osiągana przy temperaturze wynoszącej 25 stopni Celsjusza i promieniowaniu słonecznym o mocy 1000 W/m2. Jeżeli jednak dzień jest słoneczny, temperatura potrafi być zdecydowanie wyższa, a więc moc urządzenia spada.

Gdy więc przystępujemy do zakupu, powinniśmy przeanalizować temperaturowy współczynnik mocy, im jest on bowiem niższy – tym lepiej.

Problem wydajności w pochmurne dni

Osoby zastanawiające się nad praktycznym zastosowaniem fotowoltaiki muszą mieć świadomość tego, że będzie przez nie wykorzystywana nie tylko w letnie, słoneczne dni. Liczyć trzeba będzie na nią również wówczas, gdy słońca będzie niewiele, a tym samym również natężenie promieni słonecznych będzie znacznie niższe. Warto więc pamiętać, że poza mocą nominalną istnieje też moc rzeczywista, a więc ta, która jest możliwa do uzyskania przez urządzenie w warunkach typowych dla Polski Latem polskie kolektory słoneczne pracują przy natężeniu promieniowania wynoszącym od 500 do 800 W/m2. Zimą sytuacja jest gorsza, a zakres ten spada do 200-500 W/m2.

Marek Kozłowski

Redaktor wirtualnypisz.pl. Specjalista od prawa budowlanego.

Zobacz również