Materac do spania, czyli o czym trzeba pamiętać podczas jego kupna

Przestronne łóżko nie wystarczy, aby się wyspać. Niezbędny jest także dobrej jakości materac, który zapewni nam zdrowy i odpowiednio głęboki sen. z uwagi jednak na to, że wybór materacy jest dzisiaj ogromny warto wiedzieć na co trzeba zwracać uwagę. Tylko wówczas uda się zakupić materac naprawdę dobrej jakości.

Grubość

To jedna z ważniejszych cech, którą należy wziąć pod uwagę. Trzeba pamiętać, że osoby zmagające się z problemami z kręgosłupem oraz te, które w łóżku spędzają więcej niż tylko czas na sen nocny powinny wybierać materace grube – mogą one nawet mieć grubość dochodzącą do dwudziestu centymetrów. Istotne jest także, aby materac składał się z więcej niż jednej warstwy. Wszyscy pozostali mogą wybierać modele cieńsze.

Twardość

To kolejna cecha, obok której nie wolno przechodzić obojętnie. Osoby, których masa ciała nie przekracza osiemdziesięciu kilogramów powinny wybrać materac o klasie twardości H2. Ci, którzy ważą od osiemdziesięciu do stu kilogramów powinni zdecydować się na materace o twardości określanej jako H3. Osoby cięższe muszą wybrać materac o twardości H4. Chodzi o to, że im wyższa jest masa naszego ciała, tym bardziej będzie uginał się materac. Jeśli więc kupimy ten za miękki, ciało będzie się w niego jakby zapadać. Sen nie będzie zdrowy i relaksujący.

Łóżko małżeńskie: jeden, czy może jednak dwa materace?

Wszystko uzależnione jest od masy ciała partnerów korzystających z łóżka. Jeżeli różnica w masie ciała nie przekracza dwudziestu kilogramów, można postawić na jeden materac. W przypadku większej różnicy wymagane są dwa materace o różnym stopniu twardości. W przeciwnym razie spanie nie będzie komfortowe dla partnera o niższej masie ciała. Kupując dwa materace, nie można zapomnieć o tym, że ich wysokość musi być taka sama. Niektórzy zalecają nawet, aby materace miały tak samo uszyte pokrowce.

Dopasowany do łóżka

Materac ma pasować nie tylko do naszej masy ciała, ale również do łóżka. Nie sprawdzi się zarówno za mały, jak i za twardy materac. Na jednym i drugim nie będzie spało się zbyt dobrze. Materac zawsze dopasowujemy do rozmiaru łóżka. Na szczęście dzisiaj nie ma z tym najmniejszego problemu: w sklepach dostępne są materace w rozmaitych rozmiarach pasujących zarówno do pojedynczych, jak i podwójnych łóżek o różnej szerokości.

Wymienione elementy to oczywiście nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę podczas kupna materaca. Osoby, które chcą mieć duży wybór materacy wysokiej jakości zapraszamy do odwiedzenia witryny internetowej  sensive.pl.

 

Adam Majewski

Twórca wirtualnypisz.pl. Autor wielu publikacji na temat projektowania wnętrz

Zobacz również