Czy odleżynom można zapobiec?

Powodów unieruchomienia w łóżku może być bardzo wiele. Najczęściej jednak jest to albo przewlekła, ciężka choroba albo starość. Większość z nas podczas nawet bardzo głębokiego snu wielokrotnie zmienia swoją pozycję nawet o tym nie wiedząc. Ale osoby chore tej pozycji w wielu bardzo przypadkach zmienić nie mogą bez pomocy osób trzecich.

Zmiana pozycji chorego jest niezwykle ważna, tak samo ważna, jak dbanie o higienę osoby leżącej i podawanie leków. Kilkugodzinne pozostawanie w jednej pozycji bardzo szybko doprowadza do upośledzenia ukrwienia tkanek miękkich. W efekcie na różnych częściach ciała mogą pojawić się odleżyny. Nie leczone, pozostawione same sobie, powodują powstanie bardzo głębokich ran, które mogą już nie dać się wyleczyć. W profilaktyce zapobiegania tworzeniu się tego typu ran standardem stało się obecnie używanie materacy medycznych. Są to specjalne materace przeciwodleżynowe. Jakie są ich rodzaje? Na czym polega ich działanie?

W sklepach z zaopatrzeniem medycznym możemy dostać dwa rodzaje materacy:

  • zmiennociśnieniowe
  • statyczne – nazywane jeżami
  • gofrowane

Materace zmiennociśnieniowe sprawdzają się w profilaktyce odleżyn w przypadku osób, które nie są w stanie w ogóle poruszać się samodzielnie. Wśród nich wyróżniamy dwa podstawowe modele:

  • rurowe
  • bąbelkowe

Materaca bąbelkowego nie możemy ułożyć bezpośrednio na łóżku, zawsze musi się pod nim znajdować zwykły materac przeznaczony do łóżek medycznych. Tego typu materace stosowane są w szpitalach, ale możemy je kupić także do zwykłego łóżka domowego. Tego typu materace są najtańsze, są więc chętnie wybierane przez osoby w gorszej sytuacji finansowej.

Z drugim rodzajem materacy, czyli z materacami rurowymi, ze względu na ich cenę raczej nie spotkamy się na oddziałach szpitalnych. Kupują je najczęściej osoby, które sprawują opiekę nad osobami leżącymi w domu. Są one bardzo miękkie i elastyczne, leżenie na takim materacu jest więc o wiele bardziej komfortowe dla chorego. Dołączone do nich elektryczne pompy są bardzo wydajne.

Materace statyczne, zarówno „jeże”, jak i gofrowane najlepiej sprawdzają się w przypadku osób, które są jeszcze w stanie samodzielnie zmieniać swoją pozycję. Nie ma w nich żadnej pompy, do ciała osoby chorej dopasowują się same, powodując obieg powietrza.

Zapobieganie odleżynom jest procesem bardzo złożonym. Sam materac przeciwodleżynowy nie zastąpi nas w codziennej pielęgnacji osób leżących, w zmienianiu ich pozycji i dbaniu o higienę. Może nas jedynie w tym wesprzeć. Zakup materacy jest częściowo refundowany.

Marek Kozłowski

Redaktor wirtualnypisz.pl. Specjalista od prawa budowlanego.

Zobacz również