Blaski i cienie ścieżek z kostki brukowej w ogrodzie

Ogród to nie tylko imponujący zbiór roślin, ale również ścieżki, którymi podążamy, aby zwiedzać jego kolejne sekcje. Ich planowanie zazwyczaj nie sprawia wrażenia przedsięwzięcia skomplikowanego, nieodpowiedni wybór potrafi jednak długo dawać się we znaki. Obecnie sporą popularnością cieszą się ścieżki z kostki brukowej. Warto się nimi zainteresować mając jednak na uwadze to, że poza zaletami ścieżki takie posiadają również kilka wad.

Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej (i to zarówno kamiennej, jak i betonowej) nie bez przyczyny jest rozwiązaniem chętnie wybieranym. Zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jej znakiem rozpoznawczym jest estetyczny wygląd, nie można jednak nie docenić tego, że jest trwała, odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz na ścieranie. Oczywiście, wielość jej zalet uzależniona jest w dużej mierze od jakości wykonania, rozwiązania najtańsze mogą więc rozczarować. Co do zasady jednak nawierzchnia z kostki brukowej jest rozwiązaniem idealnym dla tych osób, które chcą raz wytyczyć ścieżki w ogrodzie i już się nimi nie przejmować.

Skoro jednak mamy do czynienia z rozwiązaniem tak chwalonym, trudno nie postawić sobie pytania o to, dlaczego ścieżki wykonane z kostki brukowej potrafią przyprawić o ból głowy zarówno właścicieli, jak i projektantów ogrodów. Wspomniane już różnice w jakości materiałów wykorzystywanych do ich układania nie są jedynym problemem, wiele zamieszania wprowadzają bowiem również błędy popełniane na etapie projektowania. Najpoważniejszy jest związany z tendencją do „ożywiania” ogrodu, cel ten najłatwiej jest bowiem osiągnąć wybierając kostkę w pstrokatych kolorach, tworzącą fantazyjne wzory. W miesiącach zimowych takie rozwiązanie nie jest odpychające, gdy jednak ogród zaczyna kwitnąć, łatwo można dostrzec swój błąd. Często to ścieżka dominuje nad rosnącymi na niej roślinami, bywa zaś i tak, że kolory zaczynają rywalizować ze sobą i to, co miało wyglądać atrakcyjnie, kłuje w oczy.

Jeśli zatem podobają nam się nawierzchnie z kostki brukowej w ogrodzie, a jednocześnie zależy nam na tym, aby nie zdominowały one ogrodu jako całości, planując ich ułożenie i kolorystykę powinniśmy skontaktować się z profesjonalistami. Właśnie tacy znajdują zatrudnienie w firmie Jaga Garden (jagagarden.pl) już od lat zajmującej się zarówno pielęgnacją, jak i projektowaniem ogrodów. Ich wsparcie z pewnością przyczyni się do tego, że ścieżka doda ogrodowi uroku, a jednocześnie to nie ona będzie aspirowała do miana jego największej ozdoby.

Marek Kozłowski

Redaktor wirtualnypisz.pl. Specjalista od prawa budowlanego.

Zobacz również